Herkese merhaba, bu yazımda sizlere imac, macbook ya da mac mini alırken hangisini almalısınız bundan bahsedeceğim.

Mac Boşta Ne Kadar Ram Tüketiyor?

İlk olarak şunu rahatça söyleyebilirim ki, hiçbir şey yapmamış olsanız bile mac cihazınız boşta 4GB ram tüketiyor. Bu kullanım grafiğinde bir geliştirici olarak kullandığım yazılımlara göre sıralama yaptım.

Boştaki Grafik

Üstteki görselde gördüğünüz gibi 4GB'dan bile fazla rami yiyor. Ekstra olacak CleanMyMac ve TextSniper var ancak onlar hiç rami kullanmıyor bile diyebiliriz.

Safari

Yukarıdaki görselde ise Safari ve 5 site açık. Bu siteler r10, youtube, google, twitter ve sıcak fırsatlar sitesi. Youtube'da video oynamıyor bile. Eğer youtube'da video oynamış olsaydı bunun çok daha üstünde bir ram kullanımı olacaktı.

Eğer Firefox kullanmış olsaydık en az 5 sayfa ile birlikte 2,5GB rami tek başına kullanıyor olacaktı.

PHPStorm Kullanım Grafiği

Burada ise PHPStorm'u ve içerisinde sadece 2 dosyayı düzenlemek üzere açtım. Her dosya açtığınızda PHPStorm ram kullanımı yükseliyor.

Figma Kullanım Grafiği

Son olarak yukarıda da gördüğünüz gibi Figma'yı açtım. Ve içerisinde 1200 x 1500 piksellik bir ikon dosyası açtım. Tek dosyanın açık olmasına rağmen bile Figma çok fazla ram kullanmaya başladı. Eğer içerisinde 2-3 dosyayı açmış olsaydım bellek kullanımı 11'lerin üzerine çıkacaktı.

Macbook'mu, Mac Mini mi yoksa iMac'mi Almalıyım?

Buradaki karar tamamen sizin. Bir monitörünüz varsa ve sürekli masada çalışıyorsanız sizin için mac mini iyi bir tercih olacaktır. Eğer bir monitörünüz yok veya eski bir monitörünüz var ve grafik tasarımcısınız o halde size iMac önereceğim çünkü iMac'deki canlı renkleri üst seviye monitörler hariç yakalamıyorsunuz. Bu yüzden iMac'i Grafik - UI/UX tasarımcılar tercih ediyor. Ancak masa başında çalışmayı sevmiyorsunuz. Gidip bir kafeye oturup çalışmak istiyorsunuz ya da ofise gidip geliyorsanız o halde sizin için en iyi tercih Macbook Air / Pro olacaktır.

Hangi Belleğe Sahip Mac'i Almalıyım?

Günlük kullanım için alıyorsanız yani film, dizi izlemek, müzik dinlemek ya da ofis işleriyle uğraşıyorsanız sizin için en iyi tercih 8GB olacaktır. Çünkü 16GB belleğe sahip bir mac almış olsanız bile kullanmayacaksanız. Ancak bir geliştiriciyseniz, ister web yazılım ister mobil uygulama ile uğraşıyorsunuz farketmez o halde sizin 16GB bellekli bir mac almanızı önemle tavsiye ederim. Çünkü 8GB bellekli bir mac aldığınızda bile yarısını sistem boşta kullanacak. 4GB bellek ise sizin işlerinize yetmeyecektir.

SWAP Memory (Kullanılan Takas) Nedir?

Diyelim ki 8GB'lık bir mac cihaz aldınız. Ancak kullandığınız uygulamalar 10GB bellek gerektirdi. Bu durumda mac cihazınız bellek ihtiyacı için SSD'ye yönlendirilecektir. SSD'ye veri yazıp SSD'den veriyi okuyacaktır. Bu da doğal olarak SSD'nizin ömrünü kısaltacaktır. Tabii ki kısa vadede cihazınıza bir şey olmaz ancak uzun vadede SSD'niz ölebilir. Eğer bir de M1'li bir cihazınız varsa o zaman SSD'yi sizin değiştiremeyeceğiz anlamına geliyor çünkü anakarta onlarda SSD anakarta birleşik bir şekilde bu durumda servise gidip SSD değişimi için yüklü miktarlar ödeyebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak tamamen ihtiyacınıza yönelik mac cihaz alın. 8GB olan modeli alıp SSD'den de tüketim sağlayabilirsiniz ancak çok fazla veri yazıpta 3-4 yıl sonra SSD'yi bozarsanız bu durumda servise gitmeniz gerekecektir. 7-8 yıl bu cihazı kullanacaksanız 16GB olan modeli alın bence. Çünkü 3-4 yıl servise vereceğiniz ücret ile şu anda rami arttırmaya vereceğiniz ücret eşit olacaktır belki servis ücreti bile fazla olabilir.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir, bir sonraki yazımda görüşmek üzere...